Schronisko na Turbaczu

Atrakcje

Schronisko na Turbaczu


Dobrym pomysłem na spędzenie dnia jest wycieczka do schroniska na Turbaczu. Mieści się ono na Hali Długiej, w pobliżu skrzyżowania głównych szlaków w Gorcach. Z okolic schroniska rozciąga się widok na szczyty Gorców, Pienin i Tatr. W zimie działa wyciąg narciarski o długości 300 m i wytyczone są trasy przeznaczone do narciarstwa biegowego.

Schronisko na Turbaczu położone jest w wyjątkowym miejscu. Poniżej znajduje się największy w Gorcach węzeł szlaków turystycznych, rowerowych, konnych oraz ścieżek dydaktycznych. W schronisku czynna jest restauracja, jadalnia oraz kawiarnia.

Szlaki turystyczne z Nowego Targu:

szlak żółty – prowadzi przez Kowaniec, Bukowinę Miejsca, Kaplicę Papieską, polanę Wisielakówkę, schronisko na Turbaczu.
Jest to najłatwiejsza trasa, którą można dojść na Turbacz. Prowadzi przez las i gorczańskie polany. Wycieczka zajmie około 2 godz. 30 min.
szlak zielony – prowadzi przez Kowaniec, Długą Polanę, polanę Upłaz, polanę Sralówki, polanę Długie Młaki, schronisko na Turbaczu.
Jest to najkrótszy wariant trasy z Nowego Targu do schroniska na Turbaczu. Jest bardziej widokowa od poprzedniej, ale też bardziej męcząca. Wycieczka w jedną stronę może zając około 2 godzin.
Najwyższy szczyt Gorców - Turbacz (1310 m n.p.m.) znajduje się tuż za schroniskiem, zdecydowanie warto się tam wybrać, to zaledwie kilka minut spaceru.

Dlaczego warto?
spacer do schroniska nikomu nie powinien sprawić problemów
wczesną wiosną polany ozdobione są krokusami
przy ładnej pogodzie widoki z okolic schroniska są wyjątkowe
dostępność dla turystów pieszych, rowerowych, konnych.