Atrakcje w Białce Tatrzańskiej


bania


TERMA BANIA 

Kompleks Terma Bania tworzą baseny rekreacyjne wewnętrzne i zewnętrzne, napełnione wodą termalną o temperaturze 34 - 38°C. Woda wykorzystywana w Termie Bania pozyskiwana jest z głębokości 2500 metrów, a jej początkowa temperatura to 72°C. Do basenów trafia po oddaniu części energii cieplnej, zachowując przy tym cenne mikroelementy. Już starożytni ukuli maksymę sanitas per aquam, czyli zdrowie przez wodę. Stąd pochodzi popularny skrót SPA, często używany w sprzeczności z jego pierwotną ideą. Najlepszym przykładem filozofii sanitas per aquam są obiekty wykorzystujące moc wody czerpanej z głębi Ziemi - w tym Terma Bania. Woda w basenach białczańskiej termy to woda mineralna, która dzięki energii Ziemi osiąga wysoką temperaturę, co czyni ją wodą termalną. Zawiera ona: siarczki, krzemionkę, potas, wapń, magnez i żelazo. Podwyższona temperatura i lekko kwaśny odczyn ułatwiają wchłanianie przez organizm tych cennych substancji. Kąpiele w wodzie termalnej: obniżają poziom stresu, ułatwiają relaksację i przywracają równowagę psychofizyczną, poprawiają ciśnienie i przemianę materii, wspomagają proces odchudzania, eliminują bóle głowy o bezsenność, przyspieszają rekonwalescencję, eliminują schorzenia i niedoskonałości skóry, wyraźnie poprawiając jej wygląd. 







STREFA LETNIA BANIA KIDS
 

Atrakcje wodnego parku rozrywki to wymarzone miejsce dla miłośników wodnego szaleństwa. Moc atrakcji przygotowano z myślą o rodzinach z dziećmi. Strefę tworzą m.in.: Wodny Plac Zabaw, Dmuchany Wodny Plac Zabaw, 3-torowy Ślizg Wodny o wspólnej długości ponad 150 m, suchy plac zabaw, strefa kąpieli słonecznych, na której rozmieszczono ponad 500 wygodnych leżaków oraz bary letnie. Latem czas umilają instruktorzy zajęć aqua fitness oraz zumby. 


bania


kolej



KOLEJ WIDOKOWA KOTELNICA BIAŁCZAŃSKA 

Pierwsza wyprzęgana kolej linowa Ośrodka Narciarskiego Kotelnica Białaczańska, wywozi ludzi na szczyt Kotelnicy nie tylko w sezonie zimowych, ale również latem. Wyciąg krzesełkowy oznaczony na mapie ośrodka numerem I w czasie wakacji oferuje odwiedzającym przejazdy widokowe. Na górze, na turystów czeka wiele atrakcji. Największą z nich jest oczywiście, zapierająca dech w piersiach, panorama Tatr, Gorców i Pienin, którą podziwiać można z tarasu widokowego zlokalizowanego przy Karczmie Kotelnica. Na szczycie znajduje się też m.in. plac zabaw "Wioska skrzatów", który będzie nie lada gratką dla najmłodszych turystów. Na najbardziej popularny szczyt w Białce Tatrzańskiej dostać się można wraz z rowerem czy monsterrollerem, których wypożyczalnia znajduje się u podnóża wzniesienia a samo miejsce stanowi świetny punkt startowy dla wielu wycieczek pieszych i rowerowych.

 





KARCZMA WIDOKOWA NA SZCZYCIE KOTELNICY 

Zlokalizowana na szczycie Kotelnicy karczma z tarasem widokowym dostarcza niezapomnianych wrażeń nie tylko smakowych, ale i estetycznych. Położona jest na wysokości 917m n.p.m. a z jej tarasu podziwiać można panoramę niemal całych Tatr, Gorców i Pienin. W to urokliwe miejsce dostać się można koleją linową lub pieszo.


karczma


FESTYN





FESTYN BIAŁCZAŃSKI

Każdego lata, na jeden z sierpniowych weekendów, parking Ośrodka Narciarskiego Kotelnica Białczańska zamienia się w tętniące życiem centrum kultury góralskiej. Wszystko za sprawą Festynu Białczańskiego, który na stałe zagościł w kalendarzu podhalańskich imprez i odbywa się nieprzerwanie od 1996 roku. Co roku na festiwalowej scenie goszczą znane polskie zespoły muzyczne. Nie brakuje również pokazów ludowego tańca i śpiewu w wykonaniu zespołów regionalnych. W tych dniach, na turystów odwiedzających Białkę Tatrzańską czeka także wiele innych atrakcji. Jednymi z najciekawszych są z pewnością wybory Cepra i Ceperki Roku oraz Harnasia Roku, które to już od lat cieszą się olbrzymią popularnością.






WIOSKA SKRZATÓW

Na szczycie Kotelnicy znajduje się wiele atrakcji, największą z nich jest z pewnością wizyta na olbrzymim tarasie widokowym przy Karczmie Kotelnica, na który dostać się można pieszo lub skorzystać z kolei linowej. Najmłodsi bywalcy na pewno ucieszą się jednak z wizyty na placu zabaw w „Wiosce skrzatów”, który będzie stanowił dla nich nie lada gratkę podczas gdy ich opiekunowie podziwiać będą niesamowitą panoramę Tatr, Gorców i Pienic. W drewnianej wiosce, oprócz domków skrzatów, znajduje się też piaskownica oraz stół służący do gry w „kółko i krzyżyk”.



WIOSKA


trasa





TRASA DOWNHILLOWA 

Na terenie Ośrodka Narciarskiego Kotelnica Białczańska powstała nowa zjazdowa trasa rowerowa – "KOŁSTER", która sprawi nie jeden zawrót głowy fanów  jazdy na dwóch kółkach.

KOŁSTER ma swój początek przy górnej stacji 3-osobowej kolei krzesełkowej, która w sezonie letnim wywozi turystów na szczyt Kotelnicy. Trasa ma bardzo różnorodny charakter. Fragmenty trochę szybsze, ze skoczniami i profilowanymi ziemnymi zakrętami, przeplatają się z wolniejszymi i bardziej technicznymi odcinkami poprowadzonymi po drewnianych mostkach typu north shore.

 




MONSTERROLLERY

Monsterroller to hulajnoga przystosowana do jazdy w zróżnicowanym, górskim terenie. Choć wygląda niepozornie, potrafi dostarczyć sporą dawkę adrenaliny. Każdy, kto chciałby spróbować swoich sił w jeździe na monsterrollerze może to uczynić właśnie na zboczach Kotelnicy. Na terenie ośrodka znajduje się wypożyczalnia potrzebnego sprzętu.

To właśnie na Kotelnicy odbywają się coroczne Mistrzostwa Polski Cross Monster, czyli jedyne w naszym kraju zawody na hulajnogach zjazdowych Monsterroller.


MONSTER



KOSCIOL






ZABYTKOWY KOŚCIÓŁ W BIAŁCE TATRZAŃSKIEJ 

W Białce Tatrzańskiej znajduje się zabytkowy drewniany kościół pw. Świętych Apostołów Szymona i Judy. Barokowo-gotycki kościół został wybudowany w 1700 roku przez miejscowych cieśli Jędrzeja Topora i Jana Chlipalskiego. Budową kierował ksiądz Marcina Drużbacki. W 1926 roku budynek został wpisany na listę obiektów zabytkowych. Wcześniej w tym miejscu przez kilkadziesiąt lat stał poprzedni drewniany kościół, jednak pod koniec XVII wieku doszczętnie spłonął w pożarze.





ALTANA WIDOKOWA- CZARNA GÓRA LITWINKA  

Altana usytułowana na górze Litwinka  na wysokości 902 m .n.p.m. Na szczycie góry znajduje się Krzyż Milenijny wybudowany w 2000 r. Krzyż o wysokości 20m został wybudowany na wzór krzyża na Giewoncie dla uczczenia dwóch tysięcy lat chrześcijaństwa. Został uświęcony poprzez dotknięcie prawdziwymi relikwiami Chrystusowego Krzyża. Na szczycie znajduje się również drewniana altana widokowa wraz z ławkami wypoczynkowymi. Ze szczytu rozpościera się jedna z najpiękniejszych w Polsce panorama Tatr: Bielskich, Wysokich oraz Zachodnich, jak również Gorców, Pienin i okolicznych miejscowości Podhala i
Spisza.



ALTANA



LOTY






LOTY WIDOKOWE 

Tatry to jedne z najwspanialszych pasm górskich na świecie. Bezsprzecznie zachwycają turystów z Polski i zagranicy. Lot widokowy helikopterem, obejmujący jedne z najsłynniejszych widoków górskich i miejscowości na ich terenie, jest okazją do spojrzenia na nie z nowej, powietrznej perspektywy!. Lot widokowy helikopterem to niepowtarzalna okazja zobaczenia fantastycznych widoków z pokładu śmigłowca. Maszyna pilotowana przez profesjonalnego pilota przeleci określoną, przepiękną trasą turystyczną.  Z lotów powinny skorzystać  osoby, które łakną przygód i chcą zobaczyć góry z nietypowej perspektywy. Z pewnością lot widokowy będzie zarówno fantastycznym sposobem na rodzinne spędzenie czasu, idealnym prezentem na wyjątkowe okazje czy przygodą dla amatorów górskich wypraw.






QUADY ORAZ OFF ROAD 

Zamiast równych, płaskich połaci asfaltu, na quadowców czekają dzikie, leśne ostępy pełne niespodziewanych naturalnych przeszkód, wzniesień i ostrych zakrętów. Ciekawa atrakcja dla osób lubiących zastrzyk adrenaliny.  Wyprawy w malowniczych sceneriach naszch rejonów o różnych stopniach trudności z pewnością przypadną do gustu nie jednemu wybrednemu fanu tego ciekawego sportu. Osiągi oraz wytrzymałość pojazdu dają nieograniczone możliwości zabawy oraz rywalizacji.



QUADY



REZERWAT










REZERWAT PRZYRODY PRZEŁOM BIAŁKI POD KREMPACHAMI 


 W Nowej Białej znajduje się rezerwat przyrody Przełom Białki pod Krempachami, zwany częściej Przełomem Białki. Tworzy go rzeka Białka przeciskająca się pomiędzy dwoma wapiennymi skałami – na prawym brzegu Kramnicą oraz Obłazową na lewym. Rezerwat przyrody Przełom Białki pod Krempachami jest rezerwatem ścisłym, będącym elementem obszaru NATURA 2000 Dolina Białki.